ویلاروف گاردن بهتره یاشیروانی

29دی1402
0 نظر

سقف روف گاردن چیست

روف گاردن یا بام سبز یکی از ایده های خلاقانه طراحی ساختمان است که این روزها مورد استقبال فراوانی قرار می گیرد. در حال حاضر معماران و طراحان یافته اند که چگونه گیاهان و درختان را در مکان هایی دور از انتظار همچون پشت بام تعبیه کنند. در شهرهای شلوغ امروزی پشت بام اکثر ساختمان ها یکنواخت و کسل کننده است، از این رو طراحی سبز را می توان راه حلی مناسب برای ایجاد جذابیت و زیبایی به فضای شهری عنوان کرد. اگر بام سبز را به درستی طراحی و اجرا کنید، با فواید و مزایای بسیار زیادی رو به رو خواهید شد.با توجه به مزیت های فراوانی که وجود روف گاردن باعث آن ها می شود، که قصد داریم به آن ها بپردازیم و بررسی کنیم

طراحی روف گاردن

عوامل زیادی در طراحی روف گاردن تاثیرگذار می باشد. از این رو بهتر است قبل از طراحی روف گاردن با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید. اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، اطمینان از بستر مناسب سقف خانه برای انجام این کار می باشد.

مراحل ساخت روف گاردن

مراحل ساخت روف گاردن شامل کلیه عملیاتی است که از ابتدا تا انتهای ساخت روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد. این مراحل به ترتیب شامل طراحی اولیه و در نهایت طراحی تکمیلی روف گاردن، تخمین هزینه های حاصل از ساخت روف گاردن، انتخاب روش اجرای طراحی روف گاردن، استفاده از مصالح ساختمانی سبک در جهت محوطه سازی فضا، ایزوله لاسیون سازی روف گاردن، لایه بندی سطح زیرین و ایجاد زهکشی مناسب، انتخاب خاک مناسب روف گاردن، انتخاب و کاشت گیاهان مناسب، نصب سیستم آبیاری هوشمند در صورت تمایل به انجام آن، طراحی نورپردازی مناسب و در نهایت انتخاب المان های تزئینی مانند آلاچیق، باربیکیو، مبلمان و غیره می باشد.

استاندارد اجرای روف گاردن

اگر به دنبال بالا بردن بازدهی بیشتر و تاثیر مثبت اجرای بام سبز هستید، رعایت استانداردها نکته مهم و قابل توجهی می باشد. از جمله استاندارهایی که می توان در این زمینه نام برد، استفاده از گیاهان بومی و متناسب با شرایط آب و هوای شهری که در آن زندگی می کنید، می باشد. گیاهانی که به این منظور مورد استفاده قرار می دهید، باید در برابر بادهای شدید و حتی گاها خشکسالی مقاومت داشته باشند. از دیگر استانداردهایی که در جهت اجرای روف گاردن تعریف شده است، استفاده از مصالحی که تولیدات منطقه است می باشد. این کار در جهت حمایت از تولیدات منطقه شکل می گیرد. هم چنین می توان به این منظور از مصالح بازیافتی ساختمان نیز استفاده کرد. استفاده از مصالح تجدید پذیر نیز از استانداردهایی است که می توان در طراحی روف گاردن مورد استفاده قرار داد. از دیگر استانداردهای تعریف شده در این زمینه به کارگیری غشاء ضد آب قبل از اجرایی کردن روف گاردن می باشد. در میان استانداردهای طراحی روف گاردن حذف کودهای شیمیایی و آفت کش ها نیز به چشم می خورد. از دیگر موارد ذکر شده در این زمینه استفاده از سیستم زهکشی برای جمع آوری آب های سطحی و استفاده دوباره از آن ها در سیستم آبیاری می باشد

روف گاردن باعث افزایش هزینه های ساختمان می شود؟

بام سبز منجر به صرفه جویی در هزینه های ساختمان می شود و در مقایسه با سایر سقف ها گزینه ای مناسب از نظر صرفه اقتصادی است. کاشت گل و گیاه بر روی بام، آن را در برابر عوامل مختلف محافظت می کند. در واقع می توان گفت بام سبز میزان دمای داخل ساختمان را کاهش داده و هوای آن را خنک می کند، از این رو نوعی عایق پشت بام محسوب می شود. بنابراین برای صرفه جویی در کاهش هزینه سیستم های گرمایشی و سرمایشی می توان روف گاردن را اجرا نمود. مهم است بدانیم بام‌های سبز به وجود آمده‌اند تا گیاهان را به طور طبیعی رشددهند، پس عوض شدنِ فصل‌ها و از راه رسیدن پاییز و زمستان، نه‌تنها تاثیر منفی بر ماهیت بام‌های سبز ندارد، بلکه اگر برای بام‌ سبزتان، گیاهانِ مناسب با نور اریب خورشید در دوفصل آخر سال و مقاوم در برابر سرمای هوا انتخاب کنید، جلوه تازه‌ای از طبیعت پیش روی تان می‌گذارند.

روف گاردن باعث نشت آب به لایه های زیرین سقف می شود؟

یکی از بزرگ ترین دغدغه های افراد در اجرای روف گاردن که گاها تحت عنوان معایب روف گاردن از آن نام برده می شود، نشت آب و نفوذ نم و رطوبت به لایه های زیرین سقف است. بیایید صادق باشیم. اگر سقفی سوراخ باشد چه معمولی بوده و چه به صورت بام سبز ساخته شده باشد دچار آسیب خواهد شد. مهم ترین نکته ای که قبل از اجرای روف گاردن باید بدان توجه نمود، زهکشی آن است. البته نه تنها بام سبز بلکه پشت بام های معمولی نیز نیازمند عایق بندی می باشند تا از نفوذ آب و ایجاد هر نوع خرابی ممانعت گردد. سقف خانه های امروزی به گونه ای ساخته می شوند که قابلیت تحمل بار را دارند، بنابراین به معمار و مهندس ناظر ساختمان خود اعتماد داشته و مطمئن باشید مشکلی برای ساختمان شما پیش نخواهد آمد زیرا با رعایت نکات ضروری و الزامات ساخت بام سبز دیگر نگرانی بابت مسائل احتمالی وجود نخواهد داشت.

روف گاردن در ساختمانهای قدیمی نیز قابل استفاده است؟

بله، بام بر روی انواع متعددی از سقف ها قابل اجرا میباشد. هرچند در ساختمان های جدیدتر، میتوان ویژگی هایی چون قابلیت تحمل وزن را نیز درنظر گرفت. برخی از ساختمانهای قدیمی نیز قابلیت تحمل وزن اضافه را دارند و حتی در غیراین صورت، با اضافه کردن بخش های پشتیبان نیز، میتوان این قابلیت را افزود.

میتوان هر ساختمان را سبز کرد؟

بله، اکثر ساختمان ها قابلیت این تبدیل را دارند. ساختمانهای بلند، قابلیت تحمل بار اندک، دسترسی محدود و قرارگرفتن در سایه از جمله مکانهای چالش برانگیز در اجرای فضای سبز به شمار میرود که نیازمند طراحی و مهندسی حرفه ای اجرای روف گاردن میباشد

آبیاری در تمامی فضاهای سبز اجباری است؟

آبیاری از جمله نیازهای اصلی در تمامی دیوارهای سبز، روف گاردن و اکثر سقف و نماهای سبز است؛ با این وجود میتوان سقف های سبز بدون نیاز به آبیاری ایجاد کرد ولی این کار باعث کاهش گونه های قابل استفاده و منفعت های آن از جمله سرمایش در تابستان و زیبایی های سقف های سبز میشود.

سقف های شیروانی می توانند تبدیل به روف گاردن شوند؟

بله ولی با افزایش شیب، نیاز به طراحی و مهندسی خاص از جمله زه کشی و سیستم های ثابت نگهدارنده بستر رویش و گیاهان مشهود است.

مصرف آب برای روف گاردن چقدر است؟

هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد چرا که میزان آب مصرفی در هریک از مکانهای سبز بسته به شرایط آب و هوایی، تاثیرات محیطی، ویژگی های بستر رشد، نوع سیستم مصرفی و طراحی فضا وابسته است. برای این که نیاز به آب لوله کشی شهری را به حداقل برسانید، می توان دسترسی به سایر منابع تامین مانند آب بازیافتی را بررسی و مورد مطالعه قرار داد. خصوصا اکثر دیوارهای سبز نیاز مبرمی به آبیاری مکرر دارند، به همین منظور سیستم تامین آب تعبیه شده باید از توانایی کافی بهره مند باشد.

ممکن است حجم گیاه نسبت به فضا رشد بی رویه داشته باشد؟

بله. خصوصا در مورد اجرای روف گاردن به دلیل محدودیت های موجود، مساله نگهداری باید یه عنوان یکی از فاکتورهای مهم در فاز طراحی مد نظر قرارگیرد. این مورد را به عنوان معایب روف گاردن نام می برند اما این قضیه قابل کنترل شدن است به طور مثال استفاده از گیاهان ضعیف تر (دارای بیومس-زیست توده- پایین) و یا گیاهانی که دانه هایشان به راحتی در هوا انتشار پیدا نمیکنند، میتواند از هزینه و عملیات نگهداری بکاهد. در دیوارهای سبز به جای هرس گیاه، میتوان با ایجاد فاصله میان گیاه و دیوار، با استفاده از هوا در غیبت رطوبت، ریشه های گیاه را سوزانده و بدین نحو تولید ریشه های سالم را در آن افزایش داد ولی در مورد نمای سبز، هرس به روش های معمول در نگهداری آن نقش به سزایی دارد.

هزینه اجرا روف گاردن چقدر است؟

هزینه ها تا حد زیادی به پروژه و طراحی بستگی داشته و میتواند بسیار متفاوت باشد. از جمله فاکتورهای اثرگذار در قیمت میتوان به اندازه فضای سبز، طراحی و نوع مواد مصرفی (مثل تقویت کننده ها، حجم بستر رشد مصرفی و تعداد سایر سطوح سخت به کار رفته در مجموعه مثل مبلمان)، نیازمندیهای سطح دسترسی و نیازهای مراقبتی (مثل ورودی آبیاری، وجین، هرس و بارور کننده) اشاره کرد.

قابل ذکر است که فن آوری های موجود در اجرای روف گاردن، علاوه بر کاربرد در اماکن بزرگ و طراحی های منحصر به فرد؛ امکان ایجاد دیوارهای نسبتا ارزان قیمت و قابل اجرا بدون نیاز به نیروی متخصص را نیز در اختیار میگذارد. برای این که بدانید چقدر هزینه لازم است تا بتوانید روف گاردن دلخواه خود را داشته باشید کافی است تنها با شماره بالای صفحه تماس بگیرید و از مشاوره تیم تخصصی مهندسی ساز استفاده کنید.

پس اجرا روف گاردن تماما باعث سود آوری می شود و تمامی نکاتی که ممکن است جز معایب روف گاردن به شمار روند تنها باور های غلطی است که گفته شده اند فراموش نکنید که داشتن یک طبیعت کوچک در خانه خودتان چقدر می تواند در حال خوب شما تاثیر گزار باشد به علاوه با ایجاد روف گاردن علاوه بر داشتن روحیه شاداب تر شما می توانید ارزش ساختمان خود را بالاتر ببرید چرا که روف گاردن جز امکانات ساختمان به حساب می آید

سقف شیروانی یا سربندی بامسالح پوششی

  انواع مختلف سقف همچون سقف شیروانی برای ویلاهامورداستفاده قرارمی گیرد که براساس موقعیت مکانی وشرایط ویلا انتخاب می شود برای مناطق مرطوب وبارانی همچون ویلا درشمال اغلب ازسقف شیبدار استفاده می شود که پوشش ان مهمترین بخش انتخاب سقف می باشد

  نوعی سقف که دارای حالت سه گوش است و با نگاه کردن به آن ها از روبرو متوجه شیب و شکل مثلثی آن ها خواهیم شد سقف شیبدار نامیده می شود. از زمان های گذشته ایم نوع سقف ها مورد استفاده قرار می گرفتند. شیب این نوع سقف ها ممکن است کم یا تند باشد.

  حداقل میزان شیب این نوع سقف ها ۱۵ درجه و حداکثر آن ۷۰ درجه می باشد. میزان شیب این نوع سقف ها برای ویلا تا حد زیادی به سلیقه صاحب ویلا وابسته می باشد. کم بودن ارتفاع و فضای اتاق زیر آن از مهمترین نکات در رابطه با این نوع سقف می باشد.

  از انواع مدل های سقف های شیبدار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ورق شیروانی -اندولین . شینگل
  • یوبوت
  • تیر دال

  از دیگر نکات مهم که در ساخت این نوع سقف ها باید در نظر گرفته شود وزن کم آن می باشد. البته لازم به ذکر است که وزن این سقف ها تا حد زیادی به متریال و مصالح به کار رفته در ساخت آن ها وابسته می باشد. برای تولید سقف شیروانی سبک امکان استفاده از مصالح سبک برای شما وجود دارد. مصالح مورد استفاده در ساخت این نوع سقف ها و وزن آن ها باید توسط مهندسین و متخصصان مورد تایید قرار گیرد.

  پس از ساخت و اجرای این نوع سقف باید بیرون و داخل آن ها را مورد بررسی قرار داد. این امر به شما کمک خواهد کرد تا در صورت وجود عیوب نسبت به رفع آن ها اقدام نموده و از ایجاد مشکلات بیشتر و صرف هزینه های بیشتر پیشگیری نمایید.

  مهمترین مزایای استفاده از سقف شیبدار برای ویلا

  سقف شیبدار شیروانی ازمصالح پوششی بروز باعث زیبایی معماری می شوند از این رو مورد توجه بسیاری از معماران قرار گرفته اند و در هوای گرم تابستان برای ساختمان و ویلا سرمای لذت بخشی را به ارمغان می آورد. از مهمترین متریالی که برای سقف شیبدار سفالی مورد استفاده قرار می گیرند می توان به بام سفالی، آندوویلا، آندولین، تایل های و ورق های گالوانیزه با طراحی های ساده و سفالی اشاره کرد.

  از مهمترین مزایای اجرای سقف شیبدار شیروانی سفالی در ویلاها می توان به طراحی زیبا و اجرای فوق العاده آن اشاره کرد. برای اجرای این نوع سقف به زیرسازی فلزی یا چوبی برای نصب سفال و استفاده از عایق حرارتی همچون پشم سنگ و عایق رطوبتی همچون کارتن پلاست یا ایزوگام نیاز خواهیم داشت

  مصرف انرژی در این سقف شیروانی

  مصرف انرژی در اجرای این نوع سقف شیروانی به صورت بهینه است و مصرف بی رویه انرژی تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. این نوع سقف در حقیقت نوعی عایق مناسب برای انرژی و حرارت محسوب می شود. نصب آسان و صرفه جویی در زمان نصب از دیگر مزایای این نوع سقف محسوب می شود. این نوع سقف به نحو مطلوب و بدون ایجاد پرتی زیاد نصب می گردد و در برابر عوامل مختلف همچون آتش سوزی برای ساکنین امنیت ایجاد می کند.

  وزن این نوع سقف نیز کم است و از سازگاری نسبتا بالایی در برابر شرایط اقلیمی گوناگون برخوردار است. این نوع سقف ویلا طرفداران بیشماری دارد. از دیگر ویژگی های این نوع سقف می توان به دوام نسبتا بالا و ظاهر زیبا اشاره کرد. از این رو این نوع سقف علاوه برساختمان مسکونی وساختمان تجاری نیز مورد استفاده قرار می گيرد.

  نکات استفاده از سقف شیروانی و شیبدار برای ویلا

  طراحی مورد استفاده برای این نوع سقف باید به نحوی باشد که با آب و هوای نیمه کوهستانی و پربارش این منطقه سازگاری مناسبی داشته باشد. در این راستا باید از مصالح مناسب استفاده کرد. از بهترین مصالح کاربردی برای اجرای این سقف می توان به آندوویلا، طرح سفال و ورق سنگ ریزه اشاره کرد.

  این متریال ها با محیط زیست سازگاری مناسبی دارند و در مقابل نفوذ رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. از این رو با استفاده از آن ها هزینه ها کاهش خواهد یافت. این متریال به عنوان یکی از انواع سبک های نوین در طراحی سقف شیروانی شناخته شده اند.

  اجرای سقف شیروانی باید به نحوی انجام شود تا بتوان باران و برف را به سمت زمین هدایت کرد. در نهایت سقف شیروانی اجرا شده باید در مقابل شرایط بد آب و هوایی و در برابر گرد و غبار از ایمنی بالایی برخوردار باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌است

  پیام بگذارید