نوشهر کجاست -بندرنوشهر-تاریخچه نوشهر-نوشهرویلابخریم-جاهای دیدنی نوشهر

1بهمن1402
0 نظر

نوشهر از جمله شهرهای زیبا و سرسبز شمالی است که در استان مازندران قرار دارد. نوشهر شهری بندری بوده و به همین جهت، از زمان های گذشته تا به امروز دارای ارتباطات تجاری می باشد. هر کدام از شهرهای شمالی دارای جاذبه ها و زیبایی های منحصر به فرد خود هستند و این شهر هم از این قاعده مستثنی نبوده و جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی از جمله دریا، جنگل، آبشار و ساحل را در دل خود جای داده است. خرید و فروش و ساخت ویلا یکی از منابع مهم اشتغال و منبع درآمد برای قشر زیادی از مردم در نوشهر است و به علت توریستی بودن و جذب توریست، این فعالیت پر رنگ‌تر نیز شده است.

نوشهر در کجا واقع شده است ؟

نوشهر در غرب استان مازندران واقع شده و دارای دو بخش و ۴ دهستان است، همچنین از معدود شهرستان‌های ایران است که در حوزه راه دارای سه ارتباط زمینی، هوایی و دریایی است و مهم‌ترین شهر غرب مازندران به شمار می‌رود.

تاریخچه مختصر در مورد نوشهر

نوشهر تاریخ طولانی از گذشته‌های دور داشته و سرزمینی از چالوس و کجور و رویان و نور امروزی را در بر داشت که توسط سلسله و حکومت پادوسبانیان اداره می‌شد، پادوسبانیان که به آل ‌پادوسپان نیز شهره بود، سلسله‌ای بود که پادوسبان پسر گاوباره آن را بنا نهاد و پادشاهی در این منطقه بکر و وسیع بر خاندانش موروثی شد و این سلسله پس از دودمان خورشید در ژاپن قدمت دار ترین سلسله دنیاست که از ۲۲ تا ۱۰۰۶ هجری قمری در رویان و اطراف آن حکومت کردند.

بعد از آن نوشهر توسط قاجار مورد توجه قرار گرفت و با نام سنگ تجن شهره شد و تقریبا در قرن گذشته به دهکده‌ای کوچک با نام خواجک یا خواچک شناخته می‌شد، به دلیل موقعیت جالب و زیبای ساحل و مستعد بندر که محل تردد کشتی‌های تجاری بود، مورد توجه خاص حبیب الله خان سردار خلعتبری پدر محمد ولی خان تنکابنی قرار گرفت و به سمت عمران و آبادانی قدم گذاشت و به حبیب آباد شهرت یافت.

در اواسط سال ۱۳۰۵ هجری شمسی به دلیل تغییرات اساسی که در چهره آن روز حبیب آباد ایجاد شد، به دهنو تغییر نام پیدا کرد و از آن به بعد با رونق ساخت و ساز و احداث ساختمان‌ها و خیابان‌های نوساز و توسعه شهر همراه با افزایش تاسیسات متعدد بندری و احداث اسکله در اوایل سال ۱۳۱۸ به نوشهر تغییر نام یافت.

مساحت نوشهر چقدر است؟

مساحت نوشهر در حدود ۱۷۱۸ کیلومتر مربع است و این متراژ حدود ۷/۲۳ درصد مساحت استان مازندران را به خود اختصاص داده است.

نام‌های قدیم شهر نوشهر چه بوده است؟

قدیمی‌ترین نام نوشهر سنگ‌تجن بوده سپس در زمان قاجار به خاچک یا خاچیک و پس از مدتی با فعالیت‌های حبیب الاه خان خلعتبری این منطقه به حبیب ‌آباد شهرت یافت بعد از آن به دهنو و در زمان پهلوی اول به نوشهر تغییر نام پیدا کرد.

آب و هوای نوشهر

 نوشهر دارای دو مدل آب و هواست، اولی آب و هوای جلگه‌ای معتدل مرطوب، دومی کوهستانی سرد و نیمه مرطوب، البته همانند دیگر شهرهای ساحلی دارای آب و هوای نیمه مرطوب و استوایی است، تغییرات دما در طول ماه‌های مختلف و شبانه روز به نسبت کم می‌باشد، البته در ایام تابستان شاهد هوایی گرم و مرطوب در نوشهر خواهیم بود.

محدوده شهرستان نوشهر (حدود اربعه)

نوشهر با موقعیت طول جغرافیایی ۵۱,۳۰ درجه شمالی و ۳۶,۳۹ درجه شرقی که از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته کوه البرز و بلده نور، از شرق به شهر رویان و از غرب به شهرستان چالوس متصل و ارتفاع از سطح دریا حدود -۲/۹ متر است.

نوشهر در کل دارای سه شهر به نام‌های شهر نوشهر، شهر پول، شهر کجور، با دو بخش کجور و مرکزی، ۶ دهستان به نام‌های، بلده کجور، کالج، پنجک رستاق، خیرودکنار، زانوس رستاق و تابعه کجور شهره است- بزرگترین بخش این شهرستان، بخش کجور می‌باشد که حدود دو قسمت از سه قسمت وسعت خاک این شهرستان را به خود اختصاص داده است.

نوشهر دارای روستاهای متعدد جلگه‌ای و کوهستانی است که بیشتر ویلاهای فروشی نوشهر را در روستاهای آن خواهید داشت، در این قسمت روستاهای حاشیه و کناره جاده سراسری و روستاهای ییلاقی و کوهستانی نوشهر را معرفی می‌کنیم.

روستاهای حاشیه نوشهر و کناره جاده از چالوس به سمت رویان با اسامی زیر شناخته می‌شوند:

بهجت آباد، هلستان، کوشکسرا، درزیکلا، کورکورسر، کردیکلا، خیرسر، نیرنگ، شکری‌کلا، تازه آباد، شریعت آباد، آبندانک، سنگتو، شب خسکاج، سیدعلی کیاسلطان، شهر پشت، شمع‌جاران، مارگیرده، علی‌آبادمیر، موسی آباد، لتینگان، امیررود، خیرودکنار، نجارده، بندپی، مزگاه، چیلک سفلی، چیلک علیا، کهنه سرا، دزدک، حوض کتی، چلندر، ملکار، حمزه ده سفلی، حمزه ده علیا، انارور، سنگسرا، علی آباد عسگرخان، توسکاتک، دیزیرکلا، ملاکلا، تاج‌الدین‌کلا، پی‌کلا، صلاح‌الدین‌کلا، ونوش، نارنج‌بن، خضرتیره، منوچهرکلا، نوده، پاشاکلا، عزت، میانک، بازیارکلا، علوی‌کلا، فراشکلا سفلی، فراشکلاعلیا، بنجکول، وازیوار، حسن‌آباد، سیاهرود، تک تک روستای نوشهر را در اسامی فوق برایتان نام بردیم.

چرا باید در نوشهر ویلا بخریم ؟

نوشهر یکی از مناطق خوش آب و هوای ایران است و با توجه به موقعیت آب و هوایی و مناظر دریا و جنگل آن می توان با توجه به بودجه ای که دارید ویلای مناسب خودتان را خریداری نمایید . خرید ویلا در نوشهر در مناطقی مانند چیلگ ،ملکار ونوش ،شهرک گل کاغذی شهرک پامچالان ، شهرک امیر دشت و …. می توان با مبالغی متفاوت خریداری نمایید .

جاهای دیدنی وبهترین جاذبه های گردشگری نوشهر

دریاچه وسدآبیدر(آویدر)

سد آبیدر یا آویدر در 30 کیلوکتری شهر نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان قرار دارد. دریاچه آبیدر بعد از ساخت سد آبیدر در پشت آن ایجاد شده‌است. این سد مساحتی به وسعت 38 هکتار داشته و در ارتفاع 125 متری از سطح دریا قرار دارند و به همین دلیل میزان رطوبت کمتری نسبت به مناطق دیگر داشته و هوای مطبوع و دلپذیری دارد. از سد آبیدر که جز مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر نیز به حساب می‌آید برای تامین آب زمین‌های کشاورزی اطراف این منطقه استفاده می‌شود.

سد و دریاچه آبیدر از بهترین مکان‌های تفریحی و تورستی نوشهر است که امکانات زیادی برای گردشگران دارد. از جمله این امکانات می‌توان به اسب سواری، رستوران‌های محلی، دوچرخه سواری، ماهیگیری، قایق سواری و … اشاره کرد. در کنار دریاچه آبیدر آلاچیق‌هایی وجود دارد که می‌توانید در آ‌ها استراحت کنید. همانگونه که اشاره کردیم این منطقه به‌دلیل دوری از دریا آب و هوای خنکی داشته و منطقه‌ای ییلاقی به حساب می‌آید؛ به همین دلیل از پربازدیدترین مکان‌های دیدنی نوشهر در فصل بهار و تابستان است

پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سیسنگان یکی از جاهای دیدنی نوشهر است که ممکن است خیلی از گردشگران هنگام سفر به نوشهر از آن دیدن کنند. این پارک جنگلی در فاصله 27 کیلومتری نوشهر به سمت شهر نور قرار گرفته‌است. جنگل سیسنگان در نزدیکی جاده ساحلی قرار دارد و با اقامت در انواع مجتمع تفریحی و گردشگری که در این جنگل احداث شده‌است می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم در جنگلی سرسبز و زیبا با امکانات تفریحی مختلف اقامت کنید و هم به‌راحتی و در زمانی کوتاه به ساحل و دریا دسترسی داشته باشید.

از امکنات تفریحی که در جنگل سیسنگان برای گردشگران فراهم شده‌است می‌توان زمین‌های ورزشی، رستوران، پارک کودک، سوئیت‌های متنوع برای اقامت گردشگران، امکان قایق‌سواری و جت اسکی و … را نام برد.

پارک جنگلی سیسنگان علاوه بر اینکه از جذاب‌ترین مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر محسوب می‌شود، از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری محافظت می‌کند. از جمله گونه‌های گیاهی می‌توان به شمشاد و درختان افرا و بلوط و از نمونه‌های جانوری می‌توان به پلنگ، خرس و روباه اشاره کرد.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی سیسنگان: استان مازندران، کیلومتر 27 جاده نوشهر به نور

پلاژ ساحلی سیترا

یکی از دلایلی که افراد زیادی به استان مازندران سفر می‌کنند وجود دریای خزر در همسایگی شهرهای این استان و داشتن سواحل متعدد برای گردشگران است. استان مازندران با داشتن پلاژهای متعدد در شهرهای مختلف مناسب کسانی است که عاشق شنا کردن، قایق سواری، جت اسکی و گذراندن اوغات فراغت خود در کنار دریا هستند.

شهر نوشهر در استان مازندران از جمله شهرهایی است که با سفر به آن هم می‌توانید از طبیعت زیبای جنگل لذت ببرین و هم در سواحل زیبای آن به استراحت و گذراندن اوغات فراغت خود بپردازید. یکی از مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر که از بهترین جاهای دیدنی نوشهر و سواحل مازندران به شمار می‌رود، ساحل سیترا است.

در این ساحل هم می‌توانید تفریحات لذت‌بخش و هیجان انگیزی از قبیل سینمای ۴بعدی، قایق موتوری، جت اسکی، پیست کارتینگ، پیست دوچرخه سواری و … داشته باشید و هم در کافه و رستوان‌های مجهز آن استراحت کرده و از غذاهای متنوع آن نوش جان کنید.

مسیر دسترسی به ساحل سیترا: استان مازندران، شهر نوشهر، انتهای بلوار چمران

دیوچشمه شهرپول

دیوچشمه یکی دیگر از مکان‌های دیدنی نوشهر واقع در بخش کجور است که آب بسیار خنک و گوارایی دارد. این چشمه در قسمت جنوب شرقی نوشهر و در فاصله 50 کیلومتری آن قرار دارد. عمق این چشمه 0.5 متر و طول و عرض آن 5 و 3 متر است. این چشمه به دلیل آب فراوانی که دارد به دیو چشمه یا چشمه بزرگ نامگذاری شده است. آب این چشمه حتی در فصل گرم تابستان هم بسیار خنک است.

در قسمت پایینی دیو چشمه سنگ‌فرش زیبایی به‌صورت پلکانی وجود دارد و موزائیک‌کاری شده‌است. این سنگ‌فرش، زیبایی چشمه را دوچندان کرده‌است. آب دیو چشمه خواص بسیار زیادی دارد. یکی از رسوم قدیمی اهالی این منطقه این است که افرادی که به‌تازگی ازدواج می‌کنند از آب این چشمه می‌نوشند تا زندگی خوب و پرطراوتی داشته باشند.

مسیر دسترسی به دیوچشمه: استان مازندران، شهر نوشهر، بخش کجور

معرفی 4 موزه‌ معروف نوشهر برای عاشقان فرهنگ وهنر

مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر بسیار متنوع هستند و هر گردشگری را به خود جذب می‌کنند. علاوه بر جنگل‌های سرسبز و آبشارها و سواحل متنوع و سایر جاهای دیدنی نوشهر که در بالا به آن اشاره کردیم مکان‌های تاریخی زیادی از جمله انواع موزه‌ها در این شهر توریستی وجود دارد که حکایت از گذشته این شهر و نوع زندگی و آداب ورسوم مردم نوشهر دارد.

کشور ما از نظر فرهنگ و هنر و تاریخ بسیار غنی است و آشنایی با فرهنگ و تمدن گذشتگان و نحوه زندگی آن‌ها بر همگان واجب است. یکی از راه‌های آشنایی با فرهنگ و تمدن هر مکانی بازدید از موزه‌هاست. در شهر نوشهر هم مانند سایر شهرهای ایران موزه‌های زیادی وجود دارد که از مکان‌ها تفریح و توریستی نوشهر به‌حساب می‌آیند و توصیه می‌کنیم هنگام سفر به نوشهر حتما از آن‌ها بازدید کنید. در ادامه مطلب چند مورد از این موزه‌ها را معرفی می‌کنیم.

1- موزه دریایی

موزه دریایی نوشهر با مساحت 100 متر مربع در سالنی در اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران واقع شده و اولین موزه تخصصی دریایی در شمال کشور ایران است. با بازدید از این موزه می‌توانید ماکت‌های مربوط به کشتی‌های قدیمی و کشتی‌های بادبانی تجاری و مسافربری را مشاهده کنید. همچنین عکس‌هایی در این موزه مربوط به بازه زمانی 1309 تا 1318 وجود دارند که مراحل ساخت بندر نوشهر را ثبت کرده‌اند. همچنین عکس‌هایی از بندر نوشهر پس از ساخت به‌ همراه اعضای تیم گارد، نجات و تجس بندر نیز در این موزه وجود دارند.

2- موزه مردم‌شناسی در روستای کندلوس

موزه مردم‌شناسی کندولوس یکی دیگر از جاهای دیدنی نوشهر برای دوستداران موزه است. این موزه در روستای کندلوس بنا شده و بیانگر نحوه زندگی و فرهنگ مردم شمال کشور است. در موزه مردم‌شناسی اشیای قدیمی زیادی مربوط به گذشتگان و دوران قبل از میلاد مسیح و قبل از اسلام تا اواخر دوره ایل قاجار از جمله پوشاک، کتاب‌های خطی، زیورآلات، ابزارها و سازهای موسیقی و … نگهداری می‌شود.

همچنین سکه‌های قدیمی، شجره‌نامه ایل قاجار، اسناد قدیمی و تاریخی، ظروف قدیمی، تابلوهای نقاشی، مجسمه و … نیز در این موزه به چشم می‌خورند. بخشی از موزه نیز به حرفه و کار مردم مازندران نظیر کدخدایی، چپق‌کش، هیزم شکنی، گالش و … در قدیم اختصاص داده شده‌است. سرتاسر این موزه اشیای شگفت‌انگیز زیادی وجود دارد و وصف همه این اشیا و تاریخ گذشتگان در قالب نوشته کار بیهوده‌ای است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هنگام سفر به مازندران و نوشهر، بازدید از موزه مردم‌شناسی که یکی از بهترین مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر است را در صدر لیست خود قرار دهید.

مسیر دسترسی به موزه مردم شناسی: استان مازندران، 75 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر، بخش کجور، روستای کندلوس

3- موزه گیاهان دارویی کندلوس

روستای کندلوس به دلیل خاک حاصلخیز و نوع آب و هوایی که دارد برای پرورش انواع گیاهان دارویی بسیار مناسب است. گیاهان دارویی زیادی به صورت خودرو در این روستا وجود دارند اما در سال‌های اخیر مردم این منطقه به سمت کشت و پرورش این گیاهان جذب شده‌اند. باغ‌ها و مزرعه‌های گیاهان دارویی زیادی در این روستا وجود دارد. همچنین یک موزه مربوط به گیاهان دارویی که یکی دیگر از مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر است نیز در سال 1365 با هدف تولید و پرورش گیاهان دارویی ایجاد شده‌است.

وسعت موزه گیاهان دارویی حدود 10هزار هکتار است و بیش از 250 گونه گیاهی در آن پرورش داده می‌شود. باتوجه به اینکه در سال‌های اخیر مردم زیادی به سمت طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی برای درمان برخی بیماری‌ها رو
آورده‌اند بازدید از این موزه می‌تواند برای گردشگران بسیار مفید باشد.

4- موزه مردم‌شناسی روستای کوشک‌سرا

در سال 1383 یک کارآفرین و مجسمه‌ساز تبریزی موزه‌ای به نام موزه مردم‌شناسی در روستای کوشک‌سرای نوشهر تاسیس کرد که اکنون یکی از مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر یه شمار می‌رود. هدف از تاسیس این موزه، کمک به تحصیل دانشجویان روستای کوشک‌سرا و اختصاص درآمد حاصل از آن به این افراد بود. در این موزه اشیایی نظیر سنگ قبرهای قدیمی روستا، لباس‌های محلی قوم‌های مختلف، ابزارهای محلی مورد استفاده مردم در مازندران و … از زمان قاجار نگهداری می‌شوند.

مسیر دسترسی به موزه مردم شناسی روستای کوشک‌سرا: استان مازندران، شهر نوشهر، کمربندی چالوس نوشهر، روستای کوشک‌سرا

سخن آخر

شهر نوشهر یکی از شهرهای باصفا و سرسبز استان مازندران همراه با جاذبه‌های توریستی بی‌نظیر است که هر شخص دوستدار طبیعت و اهل سفری را شیفته خود می‌کند. مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر فراوان‌اند و صحبت از آن‌ها در یک مقاله نمیگنجد؛ اما ما تلاش کردیم در این مطلب بخشی از زیبایی‌های وصف‌ناشدنی این شهر زیبا و جاهای دیدنی نوشهر را بازگو کنیم.

حال که با مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر آشنا شدید زمان آن رسیده که کوله بار سفر ببندید تا این جاذبه‌های طبیعی و شگفت‌انگیز را از نزدیک لمس کنید. روستاهای زیبای شهر نوشهر، موزه‌های تاریخی‌، آبشارها و تالاب‌ها و بسیاری دیگر از مکان‌های تفریحی نوشهر این منطقه را به مکانی توریستی تبدیل کرده و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده‌است. این مکان‌های تفریحی و توریستی نوشهر دسترسی آسانی دارند و در زمانی کوتاه و با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توانید از همه این مکان‌های تفریحی دیدن کنید و سفری تکرارنشدنی را تجربه کنید

پیام بگذارید