اجاره رهن ویلااپارتمان اجاره ورهن ویلا

17اسفند1402
0 نظر

اجاره خانه و آپارتمان و رفتن به اولین ملک اجاره‌ای می‌تواند یک تجربه هیجان‌انگیز و در عین حال، دلهره‌آور باشد. مطمئناً چیزهای زیادی است که باید به آن‌ها فکر کنید. از اطمینان حاصل کردن راجع به انتخاب خانه مناسب تا دانستن این که چگونه از حقوق خود به عنوان مستاجر دفاع کنید. پس کسب اطلاعاتی مفید درباره نحوه پیدا کردن خانه ایده‌آل، حقوق و مسئولیتهای خود به عنوان مستاجر و کارهایی که باید بلافاصله پس از ورود به خانه انجام دهید از اهمیت زیادی برخوردار است

آیا شما یک معامله خوب انجام می دهید؟

اگر عاشق یک ملک خاص شدید، به راحتی ممکن است از داشتن معامله خوب یا بد، چشم پوشی کنید. برای اطمینان از عدم پرداخت مبالغ زیاد، مهم است که خونسردی خود را حفظ کنید. قبل از امضای قرارداد تحقیقات لازم را انجام دهید. به خانه های مشابه برای اجاره، در اطراف نگاهی بیندازید و آن ها را با خانه مورد علاقه خود مقایسه کنید. هم چنین قبل از امضای قرارداد مطمئن شوید که دقیقا مبلغ پرداختی اجاره شامل چه مواردی است؟ برای مثال آیا این مقدار شامل قبوض برق و تلفن، آب و شارژ می شود؟ استفاده از یک ابزار مقایسه ای که تمام بازار را در بر بگیرد، می تواند در صرفه جویی هزینه ها به شما کمک کند.

در اجاره نامه باید به چه مواردی توجه کرد؟

به عنوان یک مستاجر، شما باید به اجاره نامه خود توجه بسیار ویژه‌ای داشته باشید. اجاره نامه همان قوانینی است که می‌گوید شما چه کارهایی را می‌توانید و چه کارهایی را نمی‌توانید انجام دهید. و مالک خانه چه انتظاراتی از شما دارد. مدت زمان اجاره چقدر خواهد بود و اینکه آیا مبلغ اجاره شامل قبوض هم می‌شود یا نه.

اجاره نامه به عنوان یک قرارداد الزام‌آور بین شما و مالک عمل می‌کند. پس ضوابط قانونی، شرایط اجاره و نوع اجاره را مشخص می‌کند. چه مدت ثابت باشد (برای یک دوره، معمولا شش ماه) و چه دوره‌ای (به صورت هفتگی یا ماهیانه).

بندهای ویژه اجاره نامه

برای کاهش احتمال اختلافات یا مسائل بعدی، عاقلانه است که قبل از امضای اجاره نامه، آن را به دقت بررسی کنید. با این کار، تعهدات خود، قوانین و شرایطی که باید رعایت کنید را می‌دانید.

آیا صاحب خانه، برای مثال قوانین به خصوصی برای حیوانات خانگی یا سیگار کشیدن در خانه‌ اجاره‌ای دارد؟ چه تعهداتی در رابطه با نظافت وجود دارد؟ چه موقع از ماه باید اجاره پرداخت شود؟ صاحب خانه ترجیح می‌دهد چگونه اجاره‌ها را دریافت کند؟ اینها نمونه‌هایی از سوالاتی هستند که یک اجاره نامه کامل و جامع به آن پاسخ می‌دهد. نوشتن این موارد باعث می‌شود مطمئن شوید هیچ ابهامی وجود ندارد.

در بیشتر موارد، بعید است که یک مالک اجازه نگهداری حیوانات خانگی یا سیگار کشیدن را در خانه‌اش بدهد. به دلیل ریسک‌های احتمالی و آسیبی که ممکن است به بار بیاید. خوب است که تعهداتتان را بدانید تا مطمئن شوید که بندهایی مانند این را در اجاره نامه چک کرده‌اید.

شرایط مبلغ رهن

یک اجاره نامه همچنین مقدار رهن مورد نیاز و اینکه چگونه از آن نگهداری می‌شود را مشخص می‌کند. علاوه بر این، اجاره نامه سناریوهایی که در آن بخشی از رهن یا کل آن نگه داشته می‌شود (برای مثال جهت تعمیر خرابی که در زمان اجاره باعث آن شده‌اید) را مشخص می‌کند.

شما به طور قانونی مجاز به باز پس گیری مبلغ رهن در پایان اجاره هستید. مشروط بر اینکه شرایط قرارداد اجاره نامه خود را رعایت کنید. یعنی قبض های خود را به موقع پرداخت کنید و هیچ آسیبی به ملک وارد نکنید. گاهی اوقات بسته به شرایط و پول لازم بودن مالک، ترجیح مالک بر این است که خانه خود را به صورت رهن کامل اجاره دهد. عرف فعلی بازار مسکن در کشور ما به این گونه است که معمولا هزینه رهن معادل یک چهارم تا یک ششم قیمت فروش خانه است. که هرچه از عمر خانه کمتر گذشته باشد، این ضریب به یک چهارم نزدیک تر می شود. ولی در اکثر موارد، مالکان راغب به رهن کامل خانه خود نیستند و ترجیح می دهند که خانه خود را به صورت رهن و اجاره در اختیار مستاجر قرار دهند.

عرف بازار برای تبدیل رهن به اجاره یا برعکس به این صورت است که هر یک میلیون تومان رهن معادل سی هزار تومال اجاره محاسبه می شود. برای مثال یک خانه 120 متری نوساز که قیمت هر متر مربع آن 5 میلیون تومان است قیمت رهن کامل آن 150 میلیون تومان می باشد که اینگونه محاسبه می شود: 150=4/ (5×120).

به عنوان مثال:

اگر مستأجر بخواهد این خانه را اجاره کامل کند باید ماهانه مبلغ 4 میلیون و پانصد هزار تومان بپردازد: 4500000=30000×150 .

در صورتی که مستاجر تمایل به پرداخت مقداری پول پیش داشته باشد باید مقدار مابه تفاوت پول پیش و رهن کامل را تبدیل به اجاره کند. برای مثال در مورد خانه قبلی اگر مستاجر بخواهد 50 میلیون تومان پول پیش بپردازد، مابه تفاوت با رهن کامل، 100 میلیون تومان می شود. که بر اساس فرمول بالا وقتی در 30000 تومان ضرب شود، مستأجر باید ماهانه 3 میلیون تومان بابت اجاره پرداخت کند: (3000000 = 30000 × 100).

این سیستم محاسبه این امکان را به شما می دهد که با آگاهی بیشتری در مورد مبلغ اجاره خانه و آپارتمان مذاکره کنید. البته این نکته را هم باید مد نظر داشت که همیشه نباید قیمت را بر اساس عرف بازار تعیین کرد. گاهی اوقات پرداخت مبلغی بیشتر با توجه به شرایط شما و نیز شرایط خانه ای که تحویل می گیرید، ارزشش را دارد.

شرایط پرداخت اجاره و قبض‌ها

قبض‌هایی که شما مسئول پرداخت آن هستید هم باید مشخص ‌شود. گاهی اوقات قبض‌ها به عنوان بخشی از اجاره در نظر گرفته می‌شود و گاهی هم در نظر گرفته نمی‌شود. برای هر اجاره نامه متفاوت است. اکثر اوقات شما مسئول پرداخت قبض‌های آب، گاز، برق و قبض‌هایی مانند تلفن و اینترنت هستید.

مستاجران همچنین باید مالیات ملک را پرداخت کنند. مگر اینکه در خانه‌ای زندگی کنند که به چندین نفر اجاره داده شده، که در این حالت مالک مسئول است.

اجاره نامه به طور صریح مبلغ اجاره شما و نحوه پرداخت را مشخص میکند. همچنین اطلاعاتی درباره اینکه چه موقع و چگونه اجاره دریافت می‌شود را بیان می‌کند. شروع و پایان اجاره و اینکه آیا می‌تواند زودتر از موعد پایان یابد و چگونگی آن هم بیان خواهد شد.

شرایط تعمیرات و تزئین خانه

علاوه بر این، اجاره نامه شما مشخص می‌کند چه کسی مسئول تعمیرات جزئی است. در بعضی موارد، مالکان خوشحال می‌شوند که به مستاجران اجازه دهند کارهایشان را انجام دهند. در موارد دیگر ترجیح می‌دهند خودشان مسئول این کارها باشند. یا به کمپانی مدیریت ملک یا نماینده‌ای که استخدام می‌کنند اجازه می‌دهند تعمیرات را انجام دهد.

همچنین مشخص می‌شود که شما می‌توانید نوسازی انجام دهید یا باید برای آن اجازه بگیرید. همینطور قوانینی در رابطه با چسباندن پوستر، نگهداری باغچه و اضافه کردن اثاثیه، صراحتا مشخص می‌شود.

شرایط اجاره دادن به مستاجر دوم

زمانی که به اجاره نامه ها می‌رسیم قسمتی که معمولا نامشخص است اجاره دادن به مستاجر دوم است. در اجاره نامه شما باید مشخص شود که اجازه دوباره اجاره دادن ملک را دارید یا نه. این تصمیم برای هر کسی با توجه به اینکه هر مالکی قوانین متفاوتی برای مستاجرانش دارد متفاوت است. کسانی که به صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک، ملک را دوباره اجاره می‌دهند و گیر می‌افتند، با جریمه‌های سنگین رو‌به‌رو می‌شوند و ممکن است اقدامات قانونی بر علیه آنها انجام شود.

ایجاد تغییر در اجاره نامه

همانطور که می‌دانید، یک مستاجر باید به موارد زیادی توجه کند و آنها را در نظر بگیرد. این ممکن است برای برخی زیاد باشد. بعضی‌ها هم ممکن است آنقدر مشتاق به نقل مکان به خانه جدید اجاره‌ای باشند که در رابطه با اجاره نامه سختگیری نداشته باشند. و نگاه دوباره‌ای به آن نیندازند. در این صورت خود را در برابر خطرات، مسائل و پیچیدگی‌هایی که بعدا پیش می‌آید، مواجه می سازند.

اگر شما درباره هر یک از قسمت‌های اجاره نامه شک دارید، از مشاور املاک یا صاحب خانه بخواهید که شفاف‌سازی کنند. اگر احساس می‌کنید که احتیاج به مشورت قانونی دارید، شما می توانیدمشاوران سایت اورانوس با برترین متخصصین در زمینه های مختلف بازار املاک ارتباط برقرار کنید. برای آگاهی بیشتر در این زمینه، با ادامه مطلب با ما همراه باشید

مشاوراملاک اورانوس درشمال کشورجهت هرگونه خدمات ملکی همراه شما عزیزان می باشد
تغییر اجاره نامه

اگر می‌خواهید اجاره نامه را به هر دلیلی در آینده تغییر دهید، باید با مالک بر روی موارد مورد نظر به توافق برسید. همچنین باید بدانید اگر مالک بر اساس سن، جنسیت، نژاد و مذهب شما تبعیضی قائل شود، این بر خلاف قانون است. همینطور اگر باردار هستید یا معلولیتی دارید، قوانینی وجود دارد که از تبعیض به این دلایل جلوگیری کند. به عنوان مثال اگر شما نابینا هستید یا بینایی نسبی دارید و نیاز به یک سگ راهنما در خانه دارید اما مالک اجازه ورود حیوانات خانگی را ندهد، باید این موارد را تغییر دهد تا به سگ راهنما اجازه ورود دهد. مگر اینکه دلیل بسیار قانع‌کننده‌ای برای اجازه ندادن داشته باشد.

پیام بگذارید